temperatura
Dodane przez Arkaszka dnia Grudzień 05 2017 21:54:45
mam dom ok 280 m 2 ogrzewane piwnice i garaże posiadam posiadam 7 podłogówek i 15 kaloryferów plus 3 drabinki w łazienkach . W tej chwili palę węglem spalam ok 4 ton . Budynek docieplony 12 grafitem wymienione okna na 0.6 rama z wkładami 3 szybowymi . Ogrzewam zasobnik 400 litrów .Mam możliwość podłączenia się do instalacji gazowej ale mam mieszane uczucia czy nie lepiej pelet.Gazem będzie drożej , ale instalacja jest praktycznie bezobsługowa. Ja mam na pellet , nie jest źle w porównaniu z piecem węglowym czy nawet na ekogroszek , no ale jednak trzeba te worki przerzucac, od czasu do czasu wyrzucic popiół , zmieniać ustawienia pieca po zakupie pelletu np. innego producenta i generalnie często zagladać do kotłowni i sprawdzac co sie dzieje z piecem. Przy piecu na gaz zapominasz o kotłowni. Gdybym miał wybór pellet czy gaz wybrałbym gaz.i tak będziesz grzał do wysokich temperatur a im wyższa temperatura zasilania tym rachunki rosną w postępie geometrycznym.Nie mam manometru, żeby to sprawdzić.
Może licznik ruszać się przy zamkniętych wszystkich podejściach wody?? Np wypełnia rurki wodą, powstaje ciśnienie lub coś podobnego??Licznik nie może się kręcić, woda jest uznawana za nieściśliwą, ewentualne komory powietrzne wypełniają się po chwili i układ musi się zatrzymać. Jeśli się kręci to znaczy że gdzieś jest odbiór (nieszczelność), dlatego mówię o spadku ciśnienia bo po tym byś widział od razu że po odcięciu zaworu głównego ciśnienie spada do zera. Jeśli nie masz manometru to prosty test (choć nie do końca wiarygodny) napełnij układ, odetnij zawór główny, poczekaj chwile i puść wodę w możliwie górnym punkcie np kran w łazience, jeśli nic nie poleci to masz nieszczelność.
Pierwszy raz odkręciłem zawór z wodą po odebraniu mieszkania, moją modyfikację(metrowa rurka PP) jest na widoku i nic z niej nie cieknie.
kolejna sprawa, gaz czy używasz czy nie płacisz abonament, który wcale nie jest mały( u mnie 80zł/m-c) .
Rozszerzona zawartość newsa
Wszystko zależy jak wykonana jest instalacja. Można pogodzić podłogówkę i kalafiory bez wysokich temperatur wody w obiegu CO. Ja posiadam tylko grzejniki i przy -20*na zewnątrz temperatura na grzejnikach nie przekracza +50*. A postępu geometrycznego w zużyciu gazu przy spadku temperatury nie obserwuję.
Ponadto kotły na paliwo stałe wymagają kumatej obsługi. jedyną zmianę jaką zrobiłem to metr rurki PP, którą obserwuję i nie cieknie. Dodatkowo wywierciłem dwie dziury w podłodze(nie powinno być w tych miejscach rur) pod kołki i jak włączyłem zimną wodę, licznik bardzo powoli idzie do przodu. Układ się napełnia powoli lub odpowietrza, czy szukać nieszczelności? Po co Ci manometr? Zakręć wode, odczekaj nie wiem pol godziny i odkrec wode w kranie i zobacz czy co mocniej poleci czy w ogole nie poleci bo juz zeszla w podlodze, choc z drugiej strony lekkie podcisnienie sie moze zrobic i nie zejdzie w tej podlodze tak szybko. Skad wiesz ze tam gdzie wierciles nie ida rury? Najpewniej by to było powietrzem nabić i słuchać. Jakimi rurami to jest zrobione? alupex czy pp zgrzewana?