grzanie
Dodane przez Arkaszka dnia Grudzień 05 2017 20:46:03
powoli rodzi się w mojej głowie koncepcja dostosowania projektu gotowego (bo pewnie takowy zakupię) do moich własnych quasi-energooszczędnych wymagań. Poniżej moje "pomysły". Wszelka krytyka mile widziana:
1. ściany zewnętrzne BK (30 cm) + ocieplenie 25cm styropian szary o dobrym współczynniku lambda (jeśli za mało to piszcie ile powinno być)
2. dach ocieplenie 30cm Link wełną o dobrym współczynniku lambda (jeśli za mało to piszcie ile powinno być)
3. podłogówka na całej powierzchni podłóg (parter + poddasze)1. Jak juz to 24 bloczek i 25 cm styropianu starczy

2. Dałbym 40-45. W krokwie może się ciężko zmieścić.

3.dobrze . Gruba wylewka betonowa do grzania pompą ciepła w 2 taryfie

4.z racji wykonywanej działalnosci i oszczędności Klienta polecam pompę ciepła

5.u okna 0.6 - 0.7

6. Oszczędność będzie. Ale trzeba przeliczyć czy się zwróci inwestycja. Nie każda firma poradzi sobie z płytą.

7. Dom ma być przede wszystkim wygodny dla Ciebie. Czy te 200zł rocznie więcej za ogrzewanie tego garażu jest warte poświęceń? Dobrze ocieplić cały dom i w garażu trzymać 10-15 stopni. Zimą i jesienią docenisz wejście z garażu prosto do domu.
4. ogrzewanie kocioł gazowy kondensacyjny z zasobnikiem
5. okna U całkowite w granicach 0,8 - 0,9 montaż w warstwie ocieplenia
7. wentylacja mechaniczna. Czy jest ekonomiczny sens w dodaniu do tego rekuperacji?
6. planuję zwykłe fundamenty, pogotowie wodno kanalizacyjne o płytach fundamentowych wiem tylko tyle że są. Czy zastosowanie płyty zamiast zwykłych ław wpłynie znacząco na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło?
7. dwustanowiskowy garaż w bryle (pokój na garażem, wejście z kotłowni, wiatrołapu), nieogrzewany. Czy da się go tak odizolować od domu, żeby maksymalnie ograniczyć starty ciepła? Czy taki garaż nie ma racji bytu jeśli planuję rozwiązania energooszczędne jak powyżej? Czy puntk 7 nie stoi w sprzeczności z pozostałymi?
Rozszerzona zawartość newsa
Między krokwie sprawdzałem, że da się wcisnąć 30cm. A co z pozostałymi - jak je umieścić?
Na chwilę obecną pewna jest podłogówka. Z tego co czytałem może być zasilana zarówno PC jak i kotłem gazowym, więc drogi do pompy nie zamykam.Pozostałe 10-15 cm welny można prostopadle położyć na stelażu na krokwiach. Kluczowy jest tutaj projekt domu który musi to uwzględniać żeby nie okazało się ze po takim ociepleniu nie ma miejsca dla sensownego zagospodarowania przestrzeni pod skosami.

Gdybym miał za Ciebie decydować to zrobiłbym w całym domu wentylację mechaniczną i powietrzną pompę ciepła. W takim wypadku nie musisz mieć żadnego komina. Jest to ogromna oszczędność. Trzeba tylko wybrać dobrą firmę do wentylacji.

Moim zdaniem wystarczy ściana 24 pomiędzy garażem a reszta domu. Ewentualnie dodatkowo ocieplenie stropu, żeby pokój nad garażem się szybko nie wychłodził. W garażu 2-3 pętle podłogówki żeby można było nagrzać. Osobiście zrobiłbym normalna podłogówke i skręcił na minimum na rozdzielaczu. Koszt 100 zł za rury a nigdy nie wiesz czy się nie przyda.
W moim opisie ma dwa punkty 7. Jeden dotyczący wentylacji mechanicznej, drugi garażu. Czy warto do WM dołożyć rekuperacje? Jeśli chodzi o o garaż w bryle to nie chce z niego zrezygnować. Rachunki za ogrzewanie wyższe o o 200-400 zł są akceptowalne biorąc pod uwagę wygodę. W jaki sposób ocieplić/odizolować ścianę i strop, które będą wspólne dla domu i garażu? W jaki sposób utrzymać w garażu 10-15 stopni?