zagęszczanie
Dodane przez Arkaszka dnia Maj 16 2017 18:29:27
chciałbym ułozyć kanalizację przed zasypaniem fundamentu, chciałbym to zrobic sam, mam kilka pytań, czy najpierw się układa rury , a potem zasypuje i zageszcza , czy też najpierw zagęścić a potem rury? czy ułozonych rur nie uszkodzi zagęszczanie i ubijanie piasku ponad nimi ?
Czy kładzie się je bezpośrednio na piasku czy też trzeba jakoś umocować ? Ja najpierw ubijałem maszynowo piasek, a potem szpadlem rowy i układanie kanalizacji.
W projekcie miałem wyjście kanalizacji pod fundamentem (poniżej -1,2 m) zrobiłem przejście (przekucie) przez fundament na głębokości około 0,5 m tak aby szmbo nie musiało być strasznie głęboko. ja pod ławami zostawiłem rure kanalizacyjna fi110 i po wybudowaniu domu wpusciłem przez nia rurę z wodą (niebieską 40). Ważne, zeby zostawiony prezepust był ponizej głębokości przemarzania i zeby nie było katów powyżej 45st w jego przebiegu (u mnie jedno kolano 45 st)
Od razu zrobiłem podejście do zasilenia wodą miejsko (rura fi40 niebieska, przechodząca pod fundamentem). Całą instalację (dom parterowy) mam wykonana z rur fi 110 fi 50 i fi 75. rury fi 75. Rury fi 75 są w tylko w ziemi w miejscach gdzie łącza się dwa punkty odprowadzenia wody np.: wanna i prysznic, zlewozmywak i pomieszczenie gospodarcze z pralką. kamerowanie kanalizacji Warszawa
Rury układałem w wykopach i obsypywałem piachem tak aby było widać ich powierzchnię, potem dokładnie nogami ugniatałem piach po bokach rur wciskając go pod nie. w ten sposób miałem utwardzony piach pod rurami i Link po ich bokach – zapewniało to stabilne ułożenie rury i pozwalało na sprawdzenie poziomów instalacji (dlatego zawsze zostawiałem widoczną wierzchnią część rury). Potem zasypywałem cały wykop ugniatając butami ziemię przy pionowych wypustach i sprawdzając ich odległości od ścian. potem jeszcze troszkę pojeździłem ubijakiem.